Omron Automation and Safety H5CC-A11D
Part No.:
H5CC-A11D
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
H5CC-A11D.pdf
Description:
TIMER,11-PIN,CON,12-48DC,24AC
Shipping
H5CC-A11D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H5CC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Time Counter (Hour Meter)
Operating Mode:
Up, Down
Count Rate:
Time Format:
Multiple
Number of Characters Per Row:
6, 6
Display Type:
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:
0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input Type:
No Voltage
Output Type:
Relay
Voltage - Supply:
24VAC, 12 ~ 48VDC
Reset:
External, Front Panel, Programmable
Panel Cutout Dimensions:
Square - 45.60mm x 45.60mm
Mounting Type:
DIN Rail
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)