JST Sales America Inc. H24P-SHF-AA
Part No.:
H24P-SHF-AA
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
H24P-SHF-AA.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 24POS 2.50MM
Shipping
H24P-SHF-AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
NH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
24
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Lock
Color:
Natural
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA6), Nylon 6
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C