TDK-Lambda GWS250-36
Part No.:
GWS250-36
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
GWS250-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 250W
Shipping
GWS250-36 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
GWS (250W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.80" L x 4.10" W x 1.61" H (198.0mm x 104.0mm x 41.0mm)