Genicom Co., Ltd. GUVB-S11SD
Part No.:
GUVB-S11SD
Manufacturer:
Genicom Co., Ltd.
Category:
Photodiodes
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
GUVB-S11SD.pdf
Description:
SENSOR PHOTODIODE 2SMD
Shipping
GUVB-S11SD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Genicom Co., Ltd.
Series:
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Wavelength:
Color - Enhanced:
Ultraviolet (UV)
Spectral Range:
240nm ~ 320nm
Diode Type:
Schottky
Responsivity @ nm:
0.11 A/W @ 300nm
Response Time:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3 V
Current - Dark (Typ):
1nA (Max)
Active Area:
0.076mm²
Viewing Angle:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C