Toshiba Semiconductor and Storage GT60N321(Q)
Part No.:
GT60N321(Q)
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3PL
Datasheet:
GT60N321(Q).pdf
Description:
IGBT 1000V 60A 170W TO3P LH
Shipping
GT60N321(Q) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-3PL
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 60A
Power - Max:
170 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
330ns/700ns
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
2.5 µs
Operating Temperature:
150°C (TJ)