Toshiba Semiconductor and Storage GT50N322A
Part No.:
GT50N322A
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
GT50N322A.pdf
Description:
IGBT 1000V 50A TO3P
Shipping
GT50N322A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 60A
Power - Max:
156 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
800 ns
Operating Temperature:
150°C (TJ)