Toshiba Semiconductor and Storage GT40RR21(STA1,E
Part No.:
GT40RR21(STA1,E
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
GT40RR21(STA1,E.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A TO3P
Shipping
GT40RR21(STA1,E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 40A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
-, 540µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
280V, 40A, 10Ohm, 20V
Reverse Recovery Time (trr):
600 ns
Operating Temperature:
175°C (TJ)