Toshiba Semiconductor and Storage GT30J341,Q
Part No.:
GT30J341,Q
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
GT30J341,Q.pdf
Description:
IGBT 600V 59A TO3P
Shipping
GT30J341,Q Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
59 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
800µJ (on), 600µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
80ns/280ns
Test Condition:
300V, 30A, 24Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Operating Temperature:
175°C (TJ)