SemiQ GSXF030A120S1-D3
Part No.:
GSXF030A120S1-D3
Manufacturer:
SemiQ
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
GSXF030A120S1-D3.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 30A SOT227
Shipping
GSXF030A120S1-D3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.35 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C