SemiQ GSXF030A060S1-D3
Part No.:
GSXF030A060S1-D3
Manufacturer:
SemiQ
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
GSXF030A060S1-D3.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 30A SOT-227
Shipping
GSXF030A060S1-D3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C