MEAN WELL USA Inc. GST60A07-P1J
Part No.:
GST60A07-P1J
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
GST60A07-P1J.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 45W
Shipping
GST60A07-P1J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
GST60A (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
7.5V
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
45 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)