MEAN WELL USA Inc. GST40A18-P1J
Part No.:
GST40A18-P1J
Datasheet:
GST40A18-P1J.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W
Shipping
GST40A18-P1J Specifications
Series:
GST40A (40W)
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
2.22A
Power (Watts):
40 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)