Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT15C-E3-08
Part No.:
GSOT15C-E3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
GSOT15C-E3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23-3
Shipping
GSOT15C-E3-08 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
345W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)