MEAN WELL USA Inc. GSM90A12-P1M
Part No.:
GSM90A12-P1M
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
GSM90A12-P1M.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W
Shipping
GSM90A12-P1M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
GSM90A (90W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
6.67A
Power (Watts):
80 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.71" L x 2.36" W x 1.26" H (145.0mm x 60.0mm x 32.0mm)