Brightworks Technology, Inc GSD060S12
Part No.:
GSD060S12
Manufacturer:
Brightworks Technology, Inc
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
GSD060S12.pdf
Description:
12V Desktop AC/DC
Shipping
GSD060S12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Brightworks Technology, Inc
Series:
GSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Benchtop
Size / Dimension:
4.67" L x 2.17" W x 1.26" H (118.5mm x 55.0mm x 32.0mm)