Murata Electronics GRM188C81C106MA73D
Part No.:
GRM188C81C106MA73D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
GRM188C81C106MA73D.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X6S 0603
Shipping
GRM188C81C106MA73D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GRM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)