Murata Electronics GRM188C71C475KE21D
Part No.:
GRM188C71C475KE21D
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
GRM188C71C475KE21D.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7S 0603
Shipping
GRM188C71C475KE21D Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)