Murata Electronics GRM155C81E105KE11D
Part No.:
GRM155C81E105KE11D
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
GRM155C81E105KE11D.pdf
Description:
CAP CER 1UF 25V X6S 0402
Shipping
GRM155C81E105KE11D Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)