Murata Electronics GRM155C71A225KE11D
Part No.:
GRM155C71A225KE11D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
GRM155C71A225KE11D.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X7S 0402
Shipping
GRM155C71A225KE11D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GRM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)