ams-OSRAM USA INC. GR DASPA1.23-FQFS-26-1
Part No.:
GR DASPA1.23-FQFS-26-1
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1009 (2622 Metric)
Datasheet:
GR DASPA1.23-FQFS-26-1.pdf
Description:
LED DURIS P5 RED 621NM SMD
Shipping
GR DASPA1.23-FQFS-26-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
DURIS® P 5
Package/Case:
1009 (2622 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Red
Wavelength:
621nm (612nm ~ 630nm)
Current - Test:
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.05V
Lumens/Watt @ Current - Test:
68 lm/W
Current - Max:
250mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:
14lm (12lm ~ 15lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.102" L x 0.087" W (2.60mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max):
0.052" (1.31mm)