Bergquist GPVOUS-0.250-01-0816
Part No.:
GPVOUS-0.250-01-0816
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
GPVOUS-0.250-01-0816.pdf
Description:
THERMAL PAD 8"X16" .250" GP
Shipping
GPVOUS-0.250-01-0816 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Gap Pad® VO Ultra Soft
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
406.40mm x 203.20mm
Thickness:
0.250" (6.35mm)
Material:
Non-Silicone
Adhesive:
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Pink
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.0W/m-K