Bergquist GPHC3.0-0.060-02-0816
Part No.:
GPHC3.0-0.060-02-0816
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
GPHC3.0-0.060-02-0816.pdf
Description:
THERM PAD 406.4X203.2MM BLUE
Shipping
GPHC3.0-0.060-02-0816 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Gap Pad® HC 3.0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
406.40mm x 203.20mm
Thickness:
0.0600" (1.524mm)
Material:
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Blue
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
3.0W/m-K