SL POWER / Advanced Energy GPFM250-24G
Part No.:
GPFM250-24G
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
GPFM250-24G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Shipping
GPFM250-24G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GPFM250 (250W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
180W (250W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)