Sharp Microelectronics GP2W1001YP0F
Part No.:
GP2W1001YP0F
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Category:
IrDA Transceiver Modules
Package:
Datasheet:
GP2W1001YP0F.pdf
Description:
IRDA MODULE 115.2KBPS 10SMD
Shipping
GP2W1001YP0F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Data Rate:
115.2kbs (SIR)
Voltage - Supply:
2.7 V ~ 5.5 V
Idle Current, Typ @ 25°C:
200 nA
Link Range, Low Power:
20cm, 1m
Orientation:
Side View
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size:
10.0mm x 4.4mm x 3.5mm