Bergquist GP2500S20-0.080-02-0816
Part No.:
GP2500S20-0.080-02-0816
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
GP2500S20-0.080-02-0816.pdf
Description:
THERM PAD 406.4X203.2MM YLW
Shipping
GP2500S20-0.080-02-0816 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Gap Pad® 2500S20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
406.40mm x 203.20mm
Thickness:
0.0800" (2.032mm)
Material:
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Yellow
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
2.4W/m-K