LEM USA Inc. GO 10-SME/SP3 KIT 5P
Part No.:
GO 10-SME/SP3 KIT 5P
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
GO 10-SME/SP3 KIT 5P.pdf
Description:
CURRENT TRANSDUCER KIT
Shipping
GO 10-SME/SP3 KIT 5P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
GO-SME
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect
Current - Sensing:
10A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
80mV/A
Frequency:
DC ~ 300kHz
Linearity:
±0.3%
Accuracy:
±1.3%
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Response Time:
2µs
Current - Supply (Max):
26mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C