Altech Corporation GMC-9M-10-AC120V
Part No.:
GMC-9M-10-AC120V
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
GMC-9M-10-AC120V.pdf
Description:
MINI CONTACTOR 9A380440V 3P1NO12
Shipping
GMC-9M-10-AC120V Specifications
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
MC
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC