QT Brightek (QTB) GMC21AG75
Part No.:
GMC21AG75
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Category:
LED Dot Matrix and Cluster
Package:
Datasheet:
GMC21AG75.pdf
Description:
2.1" 5X7 DOT MATRIX ANODE ROW CA
Shipping
GMC21AG75 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Series:
GMz21xx75
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Millicandela Rating:
30mcd
Internal Connection:
Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:
2.09" L x 1.49" W x 0.33" H (53.10mm x 37.80mm x 8.40mm)
Color:
Yellow-Green
Configuration:
5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V