QT Brightek (QTB) GMC15AG88
Part No.:
GMC15AG88
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Category:
LED Dot Matrix and Cluster
Package:
Datasheet:
GMC15AG88.pdf
Description:
1.5" 8X8 DOT MATRIX ANODE ROW CA
Shipping
GMC15AG88 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Series:
GMz15xx88
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Millicandela Rating:
25mcd
Internal Connection:
Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:
1.49" L x 1.49" W x 0.40" H (37.90mm x 37.90mm x 10.20mm)
Color:
Yellow-Green
Configuration:
8 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V