QT Brightek (QTB) GMC12AG75
Part No.:
GMC12AG75
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Category:
LED Dot Matrix and Cluster
Package:
Datasheet:
GMC12AG75.pdf
Description:
1.2" 5X7 DOT MATRIX ANODE ROW CA
Shipping
GMC12AG75 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Series:
GMz12xx75
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Millicandela Rating:
25mcd
Internal Connection:
Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:
1.25" L x 0.90" W x 0.33" H (31.80mm x 22.80mm x 8.50mm)
Color:
Yellow-Green
Configuration:
5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V