Eaton - Electronics Division GMA-500MA
Part No.:
GMA-500MA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
GMA-500MA.pdf
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Shipping
GMA-500MA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
GMA
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
500 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.15
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)