Eaton - Electronics Division GMA-100MA
Part No.:
GMA-100MA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
GMA-100MA.pdf
Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Shipping
GMA-100MA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
GMA
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
100 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
1.0E-4
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)