SL POWER / Advanced Energy GLM50-12G
Part No.:
GLM50-12G
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
GLM50-12G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Shipping
GLM50-12G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GLM50 (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
50W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.25" L x 2.50" W x 1.25" H (108.0mm x 63.5mm x 31.8mm)