SL POWER / Advanced Energy GLC50-48G
Part No.:
GLC50-48G
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
GLC50-48G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Shipping
GLC50-48G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GLC50 (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.1 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
50W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.25" L x 2.50" W x 1.25" H (108.0mm x 63.5mm x 31.8mm)