SemiQ GHXS050A170S-D3
Part No.:
GHXS050A170S-D3
Manufacturer:
SemiQ
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
GHXS050A170S-D3.pdf
Description:
DIODE MOD SIC 1700V 150A SOT-227
Shipping
GHXS050A170S-D3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.9 V @ 50 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 1700 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C