ams-OSRAM USA INC. GH CSSRM4.24-V7V9-1-1-700-R33
Part No.:
GH CSSRM4.24-V7V9-1-1-700-R33
Datasheet:
GH CSSRM4.24-V7V9-1-1-700-R33.pdf
Description:
LED OSLON SQ RED 640NM 1212
Shipping
GH CSSRM4.24-V7V9-1-1-700-R33 Specifications
Wavelength:
640nm
Current - Test:
700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.02V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
1.4A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1058mW (995mW ~ 1120mW)
Temperature - Test:
25°C
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.089" (2.27mm)