ams-OSRAM USA INC. GH CSSRM3.24-V5V6-1-1-700-R33
Part No.:
GH CSSRM3.24-V5V6-1-1-700-R33
Category:
LED Color Lighting
Datasheet:
GH CSSRM3.24-V5V6-1-1-700-R33.pdf
Description:
LED OSLON SQ RED 640NM SMD
Shipping
GH CSSRM3.24-V5V6-1-1-700-R33 Specifications
Color:
Red
Wavelength:
640nm (Typ)
Current - Test:
700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
980mW (925mW ~ 1035mW)
Temperature - Test:
25°C
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.089" (2.27mm)