Gi Far technology Co., Ltd GFC1602G-BNFEJSB17
Part No.:
GFC1602G-BNFEJSB17
Manufacturer:
Gi Far technology Co., Ltd
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
GFC1602G-BNFEJSB17.pdf
Description:
16X2 STN-BWHITE53*20WITH CON
Shipping
GFC1602G-BNFEJSB17 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Gi Far technology Co., Ltd
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Number of Characters:
32.0
Display Format:
16 x 2
Character Format:
5 x 8 Dots
Display Type:
STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:
Transmissive
Character Size:
3.55mm H x 1.70mm W
Outline L x W x H:
53.00mm x 20.00mm x 9.50mm
Viewing Area:
35.85mm L x 9.80mm W
Backlight:
LED - White
Voltage - Supply:
5V
Dot Size:
0.30mm W x 0.40mm H
Interface:
Parallel
Controller Type:
ST7066U-0A
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C