CW Industries GF-125-0000
Part No.:
GF-125-0000
Manufacturer:
CW Industries
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
GF-125-0000.pdf
Description:
SWITCH SLIDE DPST 500MA 125V
Shipping
GF-125-0000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CW Industries
Series:
GF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
DPST
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
500mA (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
125 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
5.08mm