SL POWER / Advanced Energy GE150A1551F01
Part No.:
GE150A1551F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
GE150A1551F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 145W
Shipping
GE150A1551F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GE150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
9.67A
Power (Watts):
145 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
45.9" (1.17m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.46" L x 2.83" W x 1.46" H (164.1mm x 71.9mm x 37.1mm)