Carlo Gavazzi Inc. GDP503L220V
Part No.:
GDP503L220V
Datasheet:
GDP503L220V.pdf
Description:
3P DPC LUG TERM 50A 220VAC
Shipping
GDP503L220V Specifications
Coil Voltage:
220VAC
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
277VAC - Nom
Features:
Termination Style:
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
187 VAC
Must Release Voltage:
44 VAC