Carlo Gavazzi Inc. GDP403S120V
Part No.:
GDP403S120V
Datasheet:
GDP403S120V.pdf
Description:
3P DPC SCREW TERM 40A 120VAC
Shipping
GDP403S120V Specifications
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
277VAC - Nom
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
102 VAC
Must Release Voltage:
24 VAC