Carlo Gavazzi Inc. GDP403L24V
Part No.:
GDP403L24V
Datasheet:
GDP403L24V.pdf
Description:
3P DPC LUG TERM 40A 24VAC
Shipping
GDP403L24V Specifications
Coil Voltage:
24VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
277VAC - Nom
Features:
Termination Style:
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
20.4 VAC
Must Release Voltage:
4.8 VAC