Carlo Gavazzi Inc. GDP402S120V
Part No.:
GDP402S120V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
GDP402S120V.pdf
Description:
2P DPC SCRW TERM 40A 120VAC
Shipping
GDP402S120V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
GDP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
277VAC - Nom
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
102 VAC
Must Release Voltage:
24 VAC