Carlo Gavazzi Inc. GDP322S24V
Part No.:
GDP322S24V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
GDP322S24V.pdf
Description:
2P DPC SCRW TERM 32A 24VAC
Shipping
GDP322S24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
GDP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
32 A
Switching Voltage:
277VAC - Nom
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
20.4 VAC
Must Release Voltage:
4.8 VAC