GeneSiC Semiconductor GD10MPS17H
Part No.:
GD10MPS17H
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
GD10MPS17H.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.7KV 26A TO247-2
Shipping
GD10MPS17H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
SiC Schottky MPS™
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io):
26A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1700 V
Capacitance @ Vr, F:
721pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C