European Thermodynamics Ltd GCS-060-1.0
Part No.:
GCS-060-1.0
Manufacturer:
European Thermodynamics Ltd
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
GCS-060-1.0.pdf
Description:
THERM PAD 150MMX150MM GRAY
Shipping
GCS-060-1.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
European Thermodynamics Ltd
Series:
GCS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Interface Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
150.00mm x 150.00mm
Thickness:
0.0394" (1.000mm)
Material:
Silicone
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
6.0W/m-K