European Thermodynamics Ltd GCS-020-0.5
Part No.:
GCS-020-0.5
Manufacturer:
European Thermodynamics Ltd
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
GCS-020-0.5.pdf
Description:
THERM PAD 150MMX150MM BLUE
Shipping
GCS-020-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
European Thermodynamics Ltd
Series:
GCS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Interface Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
150.00mm x 150.00mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Silicone
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Blue
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
2.0W/m-K