MEAN WELL USA Inc. GC330A36-R7B
Part No.:
GC330A36-R7B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
GC330A36-R7B.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 40.8V 6.4A
Shipping
GC330A36-R7B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
GC330
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
36V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
40.8V
Charge Current - Max:
6.4A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:
330W
Size / Dimension:
8.66" L x 3.74" W x 1.81" H (220.0mm x 95.0mm x 46.0mm)