Micro Commercial Co GBU10A-BP
Part No.:
GBU10A-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, GBU
Datasheet:
GBU10A-BP.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 10A GBU
Shipping
GBU10A-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
4-SIP, GBU
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)